Już 23 października premiera książki Anity Werner i Michała Kołodziejczyka: „Nadzieja FC. Futbol, ludzie, polityka”.
Futbol w tle dramatów ludzkich
To druga książka dziennikarskiego duetu po bestsellerowym reportażu „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka”, który ukazał się w 2020 roku. Tym razem autorzy postanowili jeszcze głębiej przyjrzeć się roli piłki nożnej w kontekście ludzkich dramatów i nadziei. CANAL+ jest partnerem medialnym książki.
Autorzy spędzili kilka miesięcy, podróżując do takich krajów jak: Tanzania, Turcja, Rwanda i Brazylia. Tam poznali ludzi, którzy dzielili się swoimi historiami – nieraz pełnymi cierpienia, ale też niezłomnej wiary w lepsze jutro. W każdym z tych miejsc futbol odegrał kluczową rolę – nie tylko jako sport, ale jako narzędzie społecznych zmian.
– To nie jest zwykła książka o futbolu – mówi o „Nadzieja FC. Futbol, ludzie, polityka” Anita Werner, dziennikarka i prezenterka „Faktów” w TVN oraz współautorka książki. – Chociaż piłka nożna jest osią tej opowieści, to przede wszystkim książka o ludziach i ich emocjach. O nadziei, która pojawia się tam, gdzie wszystko inne zawiodło – dodaje.
To nie tylko reportaż
Piotr Stokłosa z wydawnictwa SQN, menadżer LaBotiga.pl i promotor książki, podkreśla wyjątkowość tej publikacji:
– To nie tylko rasowy reportaż w stylu pierwszej książki „Mecz to pretekst”. To książka, która z jeszcze większą siłą uświadamia nam, że futbol może zmieniać życie. Historie, które zebrali Anita i Michał, są często szokujące, pełne bólu, ale i nadziei. W Rwandzie, w trakcie ludobójstwa, piłka nożna pozwoliła Erikowi Murangwie przeżyć. Z kolei w Turcji kibice Amedsporu nie tylko wspierają swój zespół, ale też walczą o prawa Kurdów.
Drugi z autorów „Nadzieja FC. Futbol, ludzie, polityka” – Michał Kołodziejczyk, dyrektor redakcji sportowej CANAL+, uważa, że piłka nożna potrafi rozwiązywać różne społeczne problemy, co udowodniają dialogi zawarte w książce:
– Rozmowy, które przeprowadziliśmy, były trudne, długie, pełne emocji. Każda z nich to osobny reportaż. Piłka nożna była dla tych ludzi czymś więcej niż tylko grą. To sposób na przetrwanie, ale i platforma, dzięki której mogli mówić o swoich problemach. W Tanzanii osoby z albinizmem, które doświadczają społecznych uprzedzeń, stworzyły drużynę, by walczyć o równość. W Brazylii futbol pomógł ludziom uporać się z tragedią katastrofy lotniczej, w której zginęła niemal cała drużyna.
Nie jest to jednak tylko książka o cierpieniu. Historie bohaterów są przejmujące, ale to opowieść o nadziei.
– Jak mówi jeden z naszych rozmówców: „Z każdego zła można wyciągnąć coś dobrego”. W każdej opowieści znajdziemy przykład siły i woli życia, które przewyższają ból – mówi Anita Werner.
„Nadzieja FC” nie tylko podkreśla społeczno-polityczne aspekty futbolu, ale także koncentruje się na człowieczeństwie i na tym, jak sport może pomóc jednostkom i całym społecznościom przezwyciężyć traumę.
– W podtytule w stosunku do pierwszej części zmieniło się jedno słowo – „ludzie”. I to właśnie ludzie, ich życie, marzenia i walka, są w tej książce na pierwszym planie – uważa Stokłosa.
Źródło: Materiały prasowe