Ruletka, niezależnie od rodzaju, to w pełni losowa gra hazardowa. Kula puszczana przez krupiera obiera przecież nieprzewidziany tor, a pole na którym wyląduje, to czysty przypadek. Niektórzy wierzą jednak, że można wykorzystać sposób ułożenia koła ruletki i siatki zakładów, aby zapewnić sobie przewagę. Czy to możliwe?
Najpopularniejsze strategie na ruletkę
Zapaleni gracze ruletki mają w zanadrzu różne strategie na tę zabawę. Niektóre z nich są łatwe, inne nieco bardziej skomplikowane. Wszystkie jednak łączy jedno – wiara gracza w wygraną. Co ciekawe, istnieje jedna metoda, która w 100% daje szansę na wygraną. Jest tylko jeden haczyk…
Strategia, o której mowa, nosi nazwę systemu Martingale. Stosowanie tej strategii gwarantuje wygraną zarówno w kasynie naziemnym, jak i w casino online, o ile masz w swoim depozycie odpowiednią ilość środków, by zapewnić płynność gry. Zasada działania jest prosta – po każdej przegranej podwajasz zakład na ten sam kolor i robisz to do momentu, gdy nie uda się trafić. Choć brzmi łatwo, a wizja 100% szans na wygraną niesamowicie kusi, granie systemem Martingale to prawdopodobnie najszybsza droga do bankructwa znana człowiekowi.
Niezależnie od wybranej strategii obstawiania i strategii zarządzania pieniędzmi, wszystkie one cierpią na tą samą przypadłość. Zakładając, że każda liczba na kole ma takie samo prawdopodobieństwo wylosowania, matematyka zawsze wskazuje na wygraną kasyna. Każdy system czy sposób na grę może wyglądać dobrze i działać na krótką metę, ale każda nietrafiona decyzja oddala od jakiegokolwiek zysku dla gracza.
Koło rulety, a szanse graczy
Oczywiście wielu graczy, pomimo wskazujących na porażkę obliczeń, uwielbia bawić się przy ruletce, licząc na łut szczęścia. Niektórzy starają się też opracować własny system. Jeśli należysz do tych osób, warto, byś wiedział jak dokładnie rozplanowane jest koło rulety i na jaki efekt losowania możesz liczyć. Podobnie jak tarcza do gry w darta, układ koła ruletki nie powstał przypadkowo. Został starannie zaplanowany i wykazuje pewne właściwości.
Wyróżniamy dwa główne wzory rulet – europejską oraz amerykańską. Główną różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że w drugiej z wersji, gracze mogą obstawiać aż dwa zielone pola, czyli zera. To istotna różnica, bowiem w przypadku europejskiej rulety, możesz liczyć na to, że w długiej perspektywie stracisz jedynie 2,7% pieniędzy, które obstawiasz. Dla koła amerykańskiego jest to już 5,26% straty.
Numery są ułożone w innej kolejności na obu z kół, ale istnieją pewne podobieństwa we wzorach. W przypadku obu rulet czerwone i czarne pola występują naprzemiennie. Konstrukcja wymusza również przeplatanie się niskich liczb (1-18) z wysokimi (19-36). Wprawne oko zauważy, że zasada ta jest nieco złamana w przypadku koła europejskiego, gdzie 5 znajduje się obok 10. Amerykańska ruleta ma więcej takich „błędów”, co przekłada się na osąd, że jest to mniej wyważona, a zarazem mniej sprawiedliwa odmiana.
Na kole europejskim są jeszcze dwie ciekawe symetrie. Po pierwsze, wszystkie niskie czerwone liczby i czarne wysokie liczby znajdują się po jednej stronie zera, a wysokie czerwone liczby i niskie czarne liczby są po drugiej stronie. Po drugie, sekwencja 29-7-28-12-35-3-26-0-32 nie zawiera liczb między 13 a 24 (drugi tuzin). Możesz postawić zakład na cały drugi tuzin, po kursie 2-1.
Czy wszystkie gry w kasynie są losowe?
Jak nietrudno zauważyć, nawet najlepsze matematyczne umysły nie mogą opracować żadnego zwycięskiego algorytmu, mogącego przeciwstawić się ruletce. To gra oparta przede wszystkim o szczęście, podobnie jak sloty czy inne tego typu zabawy.
Czy wszystkie gry w kasynie są jednak losowe? Nie do końca. Możemy tutaj za przykład podać chociażby większość gier karcianych. Poker, bakarat czy blackjack opierają się nie tylko o losowo podawane karty, ale też o pewne umiejętności gracza i rachunek prawdopodobieństwa. Talia kart jest bowiem zawsze taka sama, a co za tym idzie, ilość konkretnych kart – ograniczona. Gracze, widząc co dzieje się na stole, mogą choćby w przybliżeniu określić prawdopodobieństwo wypadnięcia konkretnej karty, co daje im pewną wskazówkę odnośnie wysokości zakładu czy chęci uczestnictwa w rundzie.