Euro 2024: Francja lepsza w karnych, Portugalia jedzie do domu [WIDEO]

Autor:Krzysztof GajdurDodano:
Euro 2024: Francja lepsza w karnych, Portugalia jedzie do domu [WIDEO]Equipe de France/X

Francja drugą reprezentacją, która wywalczyła awans do półfinału Euro 2024. W starciu ćwierćfinałowym podopieczni Didiera Deschampsa w rzutach karnych pokonali Portugalię. W regulaminowym czasie gry i dogrywce był remis 0:0.

Wygrana w karnych daje Francji awans

Obie ekipy w 1/8 finału toczyły wyrównane boje. Francja minimalnie pokonała Belgię, Portugalia natomiast dopiero po karnych okazała się lepsza od Słowenii. Te dwie drużyny nie słynęły również z miłej dla oka gry podczas Euro 2024. Niestety w pierwszej połowie zarówno Francuzi, jak i Portugalczycy ponownie nie zachwycali. Jeśli chodzi o sytuacje bramkowe to do przerwy zbyt wiele ich nie było. W 20. minucie na prowadzenie mogli wyjść podopieczni Didiera Deschampsa. Akcję uderzeniem zza pola karnego zakończył Theo Hernandez, ale Diogo Costa świetnie interweniował.

Ta sytuacja Francuzów w zasadzie była jedyną ciekawą w pierwszej połowie, co bardzo dużo mówi o poziomie tego meczu w pierwszych 45. minutach. Trochę lepiej było w drugiej połowie, która zaczęła się od strzału Vitinhy z kilku metrów. Gola jednak nie było, bo świetnie interweniował Mike Maignan.

Francja odpowiedziała indywidualną akcją Randala Kolo Muaniego. Napastnik PSG łatwo minął kilku defensorów, przedostał się w pole karne i instynktownie uderzył, ale Ruben Dias kapitalną interwencją uchronił Portugalię przed stratą gola.

Bardzo blisko celu był także Eduardo Camavinga. Pomocnik Realu Madryt dostał podanie od Ousmane'a Dembele, przyjął futbolówkę i błyskawicznie kopnął w kierunku bramki Costy, ale bardzo niewiele się pomylił.

W samej końcówce regulaminowego czasu Portugalczycy już się bronili i ich celem było po postu doprowadzenie do dogrywki. To się udało, bo w 90. minutach rezultat się nie zmienił. W dodatkowym czasie gry w zasadzie zobaczyliśmy jedną dogodną okazję. Francisco Conceicao przedostał się w pole karne, kapitalnie wyłożył do Cristiano Ronaldo, a ten fatalnie spudłował.

Ostatecznie zwycięzcę tego spotkania musiały wyłonić rzuty karne. Francuzi strzelali je bezbłędnie, w ekipie Roberto Martineza pomylił się natomiast Joao Felix, który trafił w słupek. To daje Trójkolorowym wygraną w serii karnych 5:3 i awans do półfinału Euro 2024.